Sıkça Sorulan Sorular

Kuru temizleme nedir?
Adından da anlaşılacağı gibi kuru temizleme, giysileri susuz temizleme yöntemidir. Giysileriniz su yerine, giysilerinizdeki kiri, lekeleri ve kokuları gidermek için tasarlanmış sıvı bir çözücü ve farklı kimyasallar (doğada çözünebilir ve zararsız) kullanılarak yapılan temizleme işlemidir.
Çamaşır makinem varken neden kuru temizleme yaptırmalıyım?
İnsanların çamaşır makinesi yerine kuru temizlemeyi tercih etmesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi, kuru temizleme, çamaşırlarınızın yıkama sırasında çekme veya yırtılma riskini ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda giysilerinizin ömrünü uzatır. Kuru temizleme, giysilerinizi yıkamak için su, mekanik hareket veya ısı kullanmaz. Kuru temizleme yöntemi daha nazik olmasına rağmen, kullandığı çözücüler çamaşır deterjanından çok daha güçlüdür. Dolayısıyla lekeleri daha kolay çıkarabilir.
Kuru temizlemenin giysi ömrünü kısalttığını duydum, doğru mu?
Bu söylentinin nereden geldiğini bilmiyoruz. Bildiğimiz bunun bir söylenti olduğu gerçeği! Aksine, kuru temizleme kıyafetlerinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Yöntemlerimiz, çamaşır makinelerinin temizleyemediği lekeleri çıkarır ve giysilerin renklerini korur. Bir çamaşır makinesini kullandıktan sonra bile, kumaşta görülemeyen lekeler ve kirler olabilir. Bu da elbise ya da giysiyi daha kullanışsız ve nihayetinde giyilemez hale getirir.
Ağartıcı kullanıyor musunuz?
Kesinlikle gerekli olmadıkça çamaşırlarda ağartıcı (çamaşır suyu) kullanmayız ve eğer kullanmak zorundaysak giysiye zarar vermeyeceğinden emin olan profesyonel bir ekibe sahibiz.
Terleme giysilerime zarar verir mi?
Giysiler için terleme zor bir konudur. Daha da kötüsü, alüminyum klorürlü ter önleyiciler de (antiperspirant) fazla uygulandığında giysilerinize zarar verebilir. Ter hasarını önlemek için kullandığınız terlemeyi önleyici miktarı konusunda dikkatli olmanız ve etkilenen giysileri giydikten hemen sonra kuru temizlemeye götürmeniz gerekir.
Kuru Temizleme Elbiselerimin Renklerini Nasıl Etkiler?
Bakım etiketi kuralına göre, renkler önerilen bakım prosedürüne dayanabilmelidir. Genel olarak kuru temizleme, renkleri bir ıslak yıkamadan daha iyi korur. Ancak ekibimiz, giysinin süreçten sağ çıkabilmesini sağlamak için etiketleri her zaman önceden kontrol ederek olası risklerin önüne geçmiş olur.
Kuru Temizleme tüm lekeleri çıkarabilir mi?
Kuru temizlemenin lekeleri çamaşır makinelerinden daha etkili çıkardığı kanıtlanmıştır. Ne yazık ki bazı lekeler kalıcıdır ve en iyi temizleme yöntemleri bile onları çıkaramaz. Giysilerinizde leke fark ederseniz, kendiniz kesinlikle çıkarmaya çalışmayın. Bir lekeyi yıkamak veya evde kullanılan bir temizleyici ile çıkarmaya çalışmak, onun kumaşa daha fazla işlemesine ve yapısını kalıcı olarak bozmasına neden olabilir. Söz konusu lekeli giysiyi Dry Service uzmanlarına ulaştırırsanız bu konuda profesyonel bir destek alacağınıza emin olabilirsiniz.
Servisinizi kullanabilmek için herhangi bir minimum sipariş tutarı var mıdır?
Evet. Konumunuza göre şekillenen servis hizmetimiz, kullanmak istediğiniz konumdaki Dry Service şubesine yakın bir konumda ise (Örn. Ataşehir’desiniz ve Ataşehir şubemizden servis talebinde bulunuyorsunuz.) 100₺’dir. Eğer şubemize (İstanbul Anadolu Yakası’nda herhangi bir yerde) uzak bir mesafede iseniz semtinize göre 100-300₺ arasında bir minimum sipariş tutarımız var. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilir, online sipariş aşamalarında bölgeniz için belirlenen minimum sipariş tutarını görebilir ya da size en yakın şubeye bakmak için şubelerimiz sayfasına göz atabilirsiniz.
Evden Teslim Alma ve Teslimatı Nasıl Yapıyorsunuz?
Temizleme işlemini mümkün olduğunca kolay ve rahat hale getirmek istiyoruz. Bu nedenle kıyafetlerinizi önceden ayırmanıza gerek yok. Giysilerinizi sağlam bir poşet içerisine koyabilirsiniz. Tesisimize vardığımızda tüm giysileri leke açısından ayırıp kontrol ederken, ürünlerinize mümkün olan en iyi şekilde bakabilmemiz için lütfen leke ve onarım taleplerini önceden bize bildirin. Mobil uygulamamız ve internet sitesinde bulunan bölgenizdeki servis saatlerini kontrol edebileceğiniz bir alanımız var. Buradan bölgenizdeki servis saatlerimizi kontrol edebilirsiniz. Teslim saatinde servisimiz kapınızdan kuru temizleme yapılacak ürünleri alacaktır. Daha sonraki süreçte 24 saat içerisinde giysilerinizi temiz ve düzenli bir şekilde kapınıza teslim edeceğiz.
Perdeleri nasıl yıkıyorsunuz?
Perdelerinizi, kumaş türü, desen ve ek parçalarına göre değerlendiriyor ve bu değerlendirme sonucunda perdenize en uygun temizlik yöntemini kullanarak hassas ve nazik bir şekilde yıkıyoruz.
Perdelerim yıkama sonrası küçülür mü?
Birçok perde ıslak yıkama yapıldığında, suyun sıcaklığı ne olursa olsun küçülebilmekte, kumaş dokuları zarar görebilmektedir. Dry Service uzman ekibi, perdelerinizin orijinalliğini koruyacak doğru yöntemi belirlemeden temizleme işlemine başlamaz. İşini şansa bırakmayan Dry Service, perde yıkamadaki tecrübesiyle herhangi bir sorun yaşamadan ürünlerinizi en temiz halinde adresinize teslim eder. Bu konuda içiniz rahat olabilir. Dry Service olarak bu konuda deneyimli ve eğitimli bir temizlik ekibine sahibiz.
Kuru temizleme mi yoksa yıkama mı yapıyorsunuz?
Birçok kumaş etiketinde kuru temizleme yazıyor. Ancak, deneyimlerimize göre bu çok az şey ifade ediyor. Tüm perdelik kumaşları özenle yıkıyoruz. Temizleme işleminde büyük bir fark vardır. Kumaştaki kiri yıkayarak temizliyoruz. Perdelerini kuru temizleme yaptıran ve sonucun tatmin edici olmadığını gören ve hayal kırıklığına uğramış birçok insan görüyoruz. Kuru temizleme kumaş üzerindeki küf lekelerini çıkarmaz. Bu nedenle perdelerinize özel bir yıkama işlemi gerçekleştiriyoruz. Sizin memnuniyetinizi önceliyor, perdelerinizi astığımızda yaşadığınız mutluluğa şahit olmaktan büyük keyif alıyoruz.
Buhar makinesi kullanıyor musunuz?
Hayır. Perdelerinizi buharla temizlemiyoruz. Perdeleri, başlıklar ve fırfırlar dahil tüm perdenin uygun şekilde temizlenmesi için profesyonel bir yıkama işlemine tabi tutuyoruz. Perdeleri buğulamak, tüm kiri temizlemez ve kire bağlı olarak bunların bir kısmını kumaşın içine işletebilir. Bu nedenle perdelerinize sadece yıkama işlemi yapıyoruz.
Perde yıkama işlemi renkleri soldurur mu?
Hayır. Bu konuda uzman ekibimiz perde yıkama için gereken kumaş ve diğer değerlendirmeleri yaptıktan sonra en uygun kimyasalları seçerek perdenizi yıkama işlemine tabi tutar. Açıkçası beyazları daha beyaz, renkli perdeleri de daha parlak yapıyoruz. Deneyimle sabit.
Perdelerimi ne zaman teslim alabilirim?
Perdenizin adetine göre değişken bir teslim süremiz var. Ancak 4-5 gün içerisinde perdelerinizi ilk günkü gibi teslim ediyoruz.
Kedi – köpek lekeleri, yemek lekeleri, yağ lekeleri, sigara dumanı, el izleri, duman kokusu, vb. kirleri temizleyebilir misiniz?
Evet. Diğer birçok lekeyi de çıkarabiliriz (lütfen sorunuz). Lekelere neyin sebep olduğunu bilmek faydalıdır. Perde renginin leke tarafından yok edildiği yerlerde renk parçalarını eski haline getiremeyiz. Ayrıca duman kokusu veya yemek kokusu gibi kokularla kirlenen perdelerin kokusunu giderebiliriz.
Hangi perdeleri yıkatmalıyım?
Tüm perdeler toz ve ortamdaki düğer tüm kirleri topladığı için evdeki tüm perdeleri yıkatmanızı tavsiye ediyoruz. Temiz ve temiz olmayan arasında gözle görülür bir fark olacağına emin olabilirsiniz.
Stor, zebra ya da diğer mekanik perdeleri yıkıyor musunuz?
Evet yıkıyoruz. Stor ve zebra tarzı mekanik perdeler için özel yıkama işlemleri uyguluyoruz. Bu konuda içiniz rahat olsun. Deneyimli ekibimiz her türlü perde yıkama işlemini büyük bir özveri ve titizlikle gerçekleştiriyor.
Halıları ne sıklıkta yıkatmalıyım?
Halınızı süpürdüğünüzde, yüzeydeki kirleri ve kirleticileri temizliyor ve daha taze bir görünüm kazandırıyorsunuz. Ancak zamanla halı lifleri günlük hayattan, dökülmelerden, çocuklardan, evcil hayvanlardan ve diğer nedenlerden kaynaklı olarak kirlenir. Rahatsız edilmeden bırakılırsa, bu kirleticiler yalnızca halınızın görünümünü etkilemekle kalmaz; ayrıca daha hızlı yıpranmasına neden olurlar ve daha da önemlisi, özellikle alerjisi veya astımı olan kişiler ve yerde çok fazla zaman geçiren küçük çocuklar için sağlık riskleri oluşturabilirler. Daha temiz ve daha sağlıklı bir evi korumanın en iyi yolu, düzenli süpürgenizi profesyonel temizlikle tamamlamaktır. Halılarınızı yıkatmak, göremediğiniz kirlerin yok olmasını sağlayacak ve sürekli olarak yeni bir his yaratacaktır. Astım, alerji veya diğer sağlık sorunlarınız varsa halıları düzenli olarak yıkatmak önemlidir. Dry Service, kirlilik düzeyine ve evinizde çocuk veya evcil hayvan olup olmamasına bağlı olarak, en az 6 ayda bir profesyonel halı yıkama işlemi
Halıların kuruması ne kadar sürer?
Halı yıkama yönteminde kurutma oldukça önemlidir. Nemli bir halı küf ve bakteri oluşumuna neden olacağı için halılarınızı kurumadan size teslim etmiyoruz. Kuruma süresi halının kumaş tipine ve hava durumuna göre değişmekle birlikte, halılarınızı 5-7 gün arasında teslim ediyoruz.