Kuru Temizleme Nedir?

Kuru Temizleme Nedir?

Kuru temizleme, ismi nedeniyle kuru olarak gerçekleştirilen bir işlem olarak bilinse de aslında kuru temizleme makinesinde sıvılar kullanılmaktadır. Ancak bu sıvılarda su bulunmaması, işlemin kuru temizleme olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

Kuru Temizleme ile Leke Çıkarma

Dünya genelinde lekeli kıyafetler ve elbiseler için en etkili çözüm, kuru temizleme olarak bilinmektedir. Ön leke çıkarma müdahalesi yapılmasının ardından gerçekleştirilen kuru temizleme işlemleri, kesin çözüm olarak bilinmektedir. Lekelere kesin çözüm ile yaklaşmak için kuru temizleme işin uzmanlarına güvenmek oldukça önemlidir.

Özellikle çok fazla bilgi kirliliğinin bulunduğu internet ortamında birtakım lekelerin çıkarılması için tuz, limon, kolonya gibi tavsiyelere rastlayabilirsiniz. Ancak bu işlemler birçok zaman geçerli değildir. Kuru temizleme yapılmadan önce sirke, limon, tuz, kolonya gibi farklı araçlarla leke çıkarmaya çalışırsanız, bu durum kuru temizleme işleminin başarı ihtimalini düşürecektir. Bu nedenle kuru temizleme uzmanları lekelerle mücadelede işin ehli olan kimselere güvenmenizi önermektedir.

Kuru Temizleme ve Ürün Bakım Sembollerinin Önemi

Birçok tekstil ürününde yıkama yöntemlerine dair öneriler yer almaktadır. Özellikle elyaf ve pamuk gibi hassas ürünlerin temizlenmesinde ürün bakım sembollerine dikkat etmek oldukça önemlidir. “Dry Clean Only” ibaresinin yer aldığı tekstil ürünlerinin temizliğinde çamaşır makinesinin kullanılmaması ve bu ürünlerin temizliğinde kuru temizleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kuru temizleme uzmanları, kuru temizlik işlemlerini gerçekleştirmeden önce kumaşları hassasiyetlerine ve tepkimelerine göre birçok sınıflandırmaya tabii tutmaktadır. Ev ortamında gerçekleştirmesi oldukça zor olan bu sınıflandırma, tekstil ürünleriniz adına hayati bir öneme sahiptir. Sınıflandırmanın ardından gerçekleştirilen kuru temizlik işlemleri, inatçı lekeler için tercih edilebilecek en iyi yöntemlerden birisidir.

Buharlı İşlemler

Hassas tekstil ürünleri için kullanılabilecek en iyi yöntemlerden birisi buharlı temizlik yöntemidir. Kimyasal ilaçların, kireçten arındırılmış ve yumuşatılmış suyun kullanıldığı buharlı temizlik yöntemlerinde lekelerin çıkması son derece kolay bir hal almaktadır.

İnatçı lekelere karşı tercih edilebilecek en iyi yollardan birisi olan buharlı temizlik yöntemi, tekstil ürünlerinizin sağlığı adına hassas bir yaklaşım sergilemektedir. Ayrıntılı bilgi için Whatsapp hattımıza mesaj yollayabilir, merak ettiğiniz konular için sosyal medya adreslerimizi takibe alabilirsiniz.